Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

POWER BOOST – inteligentna funkcja ładowania od Wallbox

POWER BOOST – inteligentna funkcja ładowania od Wallbox

Wysoki pobór mocy ładowarek AC do samochodów eleketrycznych, przy ograniczonych zasobach mocy budynków i ich bieżących potrzebach energetycznych stwarza dla elektromobilności nie lada wyzwanie. Problem ten wyeliminowała firma Wallbox Chargers S.L. wprowadzając do swojej oferty ładowarki z inteligentną funkcją POWER BOOST. Rozwiązanie to inteligentnie reguluje moc ładowania pojazdu, w zależności o bieżącego zużycia budynku i mocy umownej dostarczonej do budynku przez Zakład Energetyczny.

Każdy budynek posiada moc umowną, którą Zakład Energetyczny jest zobowiązany dostarczyć. Jej wielkość wynika z zadeklarowanych potrzeb  energetycznych właścicieli obiektów oraz możliwości przyłączeniowych ze strony sieci. Do niedawna właściciele projektując budynki i występując do Zakładu Energetycznego o przyłącze energetyczne nie brali pod uwagę potrzeb wynikających z elektromobilności i ładowania pojazdów. Dzisiaj w dobie przemian na rynku motoryzacyjnym i dynamicznym rozwoju elektromobilności, skromne jak na potrzeby ładowania - moce przyłączeniowe stanowią nie lada wyzwanie dla posiadaczy aut elektrycznych. Można oczywiście wnioskować o zwiększenie mocy, co nie zawsze będzie możliwe, a wiązać się będzie z dodatkowymi kosztami. Alternatywą jest skorzystanie z rozwiązania POWER BOOST oferowanego w standardzie przez Wallbox. W ten sposób można inteligentnie zarządzać dostępną mocą w budynku na potrzeby zarówno życia domu, w połączeniu z bezpiecznym i możliwie najszybszym ładowaniem auta.

Jak to działa?

Ładowarka Wallbox współpracuje z inteligentnym licznikiem montowanym w rozdzielni mieszkaniowej tuż przed głównym zabezpieczeniem. Urządzenie to bada ile energii w danej chwili zużywa budynek i koreluje ją z zaprogramowaną mocą umowną budynku. W ten sposób w pierwszej kolejności dostępną moc wykorzystujemy na zasilanie urządzeń niezbędnych do naszego codziennego funkcjonowania ( płyta indukcyjna, bojler, sprzęt RTV, oświetlanie itp. ) informacja o pozostałej dostępnej mocy przesyłana jest do ładowarki Wallbox, która w czasie ładowania auta będzie dostarczać mu taką moc jaka jest możliwa i dostępna tak by nie przeciążyć naszego przyłącza.

 

Przykład praktyczny:

Budynek posiada instalację 3 fazową i moc umowną 15 kW ( 3 fazy po 5 kW). Tak jak pisałem powyżej, jest to moc która do tej pory w zupełności zaspokajała potrzeby energetyczne budynku ( oczywiście bez uwzględnienia Ładowarki AC ). Oznacza to w praktyce, że włączając wszystkie urządzenia w domu i sumując ich zużycie energetyczne łączna moc nie przekroczyłaby mocy 15kW. Ale też nie zostaje nam zbyt wiele wolnej mocy. W przypadku przekroczenia tej mocy zadziałoby zabezpieczenie nadprądowe – czyli popularne esy lub też korki 😊 W normalnej eksploatacji instalacji elektrycznej w budynku nie używamy jednak wszystkich urządzeń na raz co sprawia, że zapas wolnej energii jest większy. Jeśli w danej chwili używamy dajmy na płyty indukcyjnej – moc 3,5 KW , Grzałki w bijlerze – 1,5 KW, sprzęt AGD – 1 kW. Daje nam to łączną moc 6kW. Uwzględniając dostępną moc umowną w wysokości 15kW, to w danej chwili mamy 9 kW zapasu i tyle możemy w danej chwili wykorzystać na ładowanie naszego elektryka. Gdybyśmy załączyli dodatkowo urządzenie pobierające moc 3 kW to nasza dostępna moc spadłaby do poziom 6kW. Zadaniem funkcji POWER BOOST jest zezwolić ładowarce Wallbox na ładowanie z dokładnie taką mocą jaką mamy dostępną. W ten sposób bezpiecznie zarządzamy dostępną energią, nie przeciążmy naszej sieci, jak również umożliwiamy ładowanie pojazdu z maksymalnie możliwą mocą, co z kolei przekłada się na prędkość ładowania naszego elektryka.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej – kontaktuj się z nami !

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl